Hacamat nasıl yapılır ?

 

       9Tıbbı Nebevi ‘de kan aldırma işlemi alınan kanın bir başka hastaya verilmesi ile değil tamamen sağlık amaçlı olarak yapılmaktadır. Kan aldırma işlemine hacamat denir. Akışkanlık özelliği artan kanın aynı zamanda çevredeki , beyin ve karaciğerdeki dolaşımı da düzelmiş olacaktır.
Hacamat, deri altındaki birikmiş, damarda dolaşmayan, atıl kalmış, vücuda zararlı ve biriktiği noktada ilgili organa zarar veren pis kanın vücuttan dışarıya atılması işlemidir.

Aynı zamanda hacamat; Kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kupa terapisi, vücudun belirli yerlerinden kan aldırmak suretiyle yapılır. Amaç sağlığı korumak ve çeşitli hastalıklardan kurtulmaktır.

Hacamat tedavisinin temel prensibi, uygun noktalardan pıhtılar ve toksik maddeler vakumlanarak; kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açma ve kirli kanın temizlenmesi işlemidir. Bu şekilde o bölgedeki organlara kan akışı düzenlenerek, organın hastalığının düzelmesinde etkili olacak, temiz ve düzenli kan dolaşımı sağlanmış olacaktır. Hacamat çok hızlı tesir gösterir, çok etkilidir. Hiç bir yan etkisi yoktur.

 

   

YAPILIŞI

Hacamat yapılmasına karar verilen kısımlar öncelikle temizlenir,daha sonra eğer ihtiyaç varsa masaj yapılabilir.Kupalar ağrıyan bölgelere tutturulur. (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) Kupalar ağrıyan bölgede pis kanı toplar kupaların bölgede beklemesi sonucunda orası iyice uyuşur sonra kupalar çıkarılır .    Deri hafifçe ince jiletle kesilir. Sonra kupalar tekrar çizik atılan yerlere takılır ve yaklaşık 3 dk.a beklenir böylece vücuda zarar veren fazla ve pis kanlar o kupada toplanır. Emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Kupalar tekrar tekrar vakumlanır ve kan doldukça boşaltılır.Bu işlem açık renkli kan gelene kadar 3-5 defa tekrar edilir.Fakat kan gelmesi durmuş ise tekrara gerek yoktur.Kan alma işlemi bitince Hacamat yapılan bölgeler kapatılır.Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmaktadır. Jiletle atılan bu çizikler ince atılır ki yaraların üzerinde kabuk dahi oluşmaz yaralar bir günde iyileşir atardamar veya kılcal damarlara asla zarar vermez.